Rozporządzenia w sprawie informacji o cenach transferowych na etapie konsultacji publicznych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 22 listopad 2018
Wczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się projekty rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie informacji o cenach transferowych w nowej formie TP-R. Projekty są obecnie na etapie konsultacji publicznych.
TP-R ma zastąpić dotychczasowe raportowanie za pomocą formularzy CIT-TP i PIT-TP. Obowiązkiem raportowania za pomocą CIT-TP i PIT-TP byli zobowiązani podatnicy, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10.000.000 euro, i którzy sporządzali za rok 2017 dokumentację cen transferowych. TP-R będą musieli składać wszyscy podatnicy zobowiązani do sporządzania dokumentacji local file.
Rozporządzenia określają szczegółowy zakres danych jakie będą raportowane w nowym TP-R. Informacja o cenach transferowych składana będzie przez podatników w formie elektronicznej. Ma to sprawić, że wypełnianie będzie szybsze i łatwiejsze.
Zakres informacji będzie bazował na danych jakie podatnik ma obowiązek zamieścić w dokumentacji local file. Co ważne, oprócz danych identyfikacyjnych podmiotu składającego informację i jego podmiotów powiązanych oraz danych finansowych podmiotu składającego informację, podatnicy będą musieli wskazać również metodę ustalenia ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz wysokość tej ceny, a w przypadku gdy wymaga tego wybrana metoda lub specyfika transakcji kontrolowanej, także wskaźnik rentowności wybrany w celu weryfikacji ceny transferowej (np. marża brutto ze sprzedaży, narzut brutto ze sprzedaży). Jest to znacząca nowość.
Ponadto projekty rozporządzeń wskazują, że w TP-R podatnik będzie miał obowiązek wskazać informacje o analizie cen transferowych wskazujące w jaki sposób została zweryfikowana cena w analizowanej transakcji z warunkami rynkowymi, która ze stron transakcji została uznana za stronę badaną, wyniki analizy i kilka innych szczegółowych informacji związanych z analizą benchmarkingową.
Co więcej, zgodnie z projektami rozporządzeń, w TP-R podatnik powinien podać także dodatkowe informacje lub wyjaśnienia, obejmujące informację o dokonanych korektach cen transferowych oraz dotyczące wybranych rodzajów transakcji takich jak szczegółowe informacje dotyczące transakcji finansowych czy transakcji związanych z udostępnieniem lub korzystaniem z wartości niematerialnych i prawnych. W takim wypadku podatnik będzie zobowiązany do przekazania informacji takich jak wysokość ustalonego oprocentowania, sposób kalkulacji ceny, czy też wyniki analizy porównawczej.
W związku z powyższym należy sądzić, że organ już po zapoznaniu się z TP-R będzie miał sporą wiedzę o warunkach transakcji zawartych pomiędzy podmiotami powiązanymi i sposobie kalkulacji jaki przyjęli podatnicy.