Rewolucyjne zmiany w podatku u źródła (WHT)
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 29 styczeń 2019
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o CIT, obejmująca szeroki pakiet zmian w zakresie podatku u źródła (WHT).
Kluczowe zmiany dotyczą:
- Wprowadzenia obowiązku dochowania należytej staranności w przypadku stosowania stawek obniżonych lub zwolnień.
- Wprowadzenia rewolucyjnych zasad poboru podatku, tj. obowiązku poboru podatku w pełnej wysokości w przypadku, gdy łączna kwota wypłat dla danego kontrahenta w roku przekracza 2 mln PLN (zmiana od 1 lipca 2019 r.).
- Wprowadzenia nowej definicji rzeczywistego odbiorcy (beneficial owner).
- Rozszerzenia odpowiedzialności karnej skarbowej (m.in. w zakresie oświadczeń i wniosków o niepobieranie podatku, czy też procedury zwrotowej).
- Przeprowadzenia audytu wypłacanych należności i kontrahentów oraz zawartych umów – celem określenia potencjalnych obszarów ryzyk i nieprawidłowości oraz dokonania zmian w obecnym systemie płatności.
- Wdrożenie procedur należytej staranności w zakresie podatku u źródła – celem ograniczenia ryzyk związanych z kwestionowaniem przez organy wypłat, które będą realizowane po 1 stycznia 2019 r.
- Wystąpienie z wnioskiem o wydanie opinii organu podatkowego – czas oczekiwania na opinię wynosi 6 miesięcy, a co za tym idzie, zalecane jest wystąpienie z wnioskiem już na początku 2019 r.
- Przygotowanie dokumentacji do złożenia oświadczeń – z uwagi na szeroki zakres odpowiedzialności za złożenie oświadczenia, konieczne jest dokładne zweryfikowanie wszystkich dokumentów i informacji przed ewentualnym złożeniem oświadczeń.
- Podjęcie wzmożonych negocjacji z podmiotami zagranicznymi (w tym grupowymi) - celem ewentualnej zmiany modelu rozliczeń lub zakresu przesyłanych informacji i dokumentów.
Może Ci się spodobać
Prokurenci już dziś muszą płacić składkę zdrowotną.
30
marzec
2022
„Nowa” ulga za złe długi po 120 dniach
19
styczeń
2018