Resort Finansów zrezygnował z uproszczonych porozumień cenowych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 6 sierpień 2019
W projekcie ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych opublikowanym przez Ministerstwo Finansów w dniu 2 sierpnia 2019 roku nie uwzględniono regulacji w zakresie uproszczonych porozumień cenowych (uAPA).
Uproszczone porozumienia cenowe miały umożliwić podatnikom uzyskanie umowy/ instrumentu zapewniającego najwyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie cen transferowych w krótszym czasie niż w przypadku skorzystania ze zwykłych uprzednich porozumień cenowych. Ponadto uproszczone porozumienia cenowe miały być tańsze i prostsze.
Zrezygnowanie przez Ministerstwo z prac legislacyjnych nad wdrożeniem uproszczonych porozumień cenowych niesie ze sobą skutki, które odczują podmioty realizujący transakcje z podmiotami powiązanymi. W związku z tym, iż uprzednie porozumienia cenowe (APA) są kosztowne i długotrwałe, niewiele podmiotów zdecyduje się na złożenie wniosku o zwykłą APA.
Podstawa:
Projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych z dnia 31.07.2019 r.
Może Ci się spodobać
Usługi pośrednictwa handlowego są opodatkowane u źródła
26
październik
2021
Kolejny zaskakujący i profiskalny wyrok NSA
21
październik
2022