Przełomowy wyrok TSUE w sprawie kart paliwowych C-235/18
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 31 maj 2019
15 maja 2019 roku TSUE wydał bardzo ważny wyrok dotyczący podatku od towarów i usług VAT od zakupu kart paliwowych, który może całkowicie zmienić dotychczasowy sposób rozliczeń.
Rozstrzygnięcie Trybunału jest bardzo niekorzystne dla podatników, stanowi bowiem iż firmy oferujące bezgotówkowe karty paliwowe jedynie kredytują swoich klientów, co w praktyce oznacza że podatnicy nie będą mogli odliczyć podatku VAT.
Główne wnioski z wyroku TSUE:
Wystawca karty w żadnym momencie nie dysponuje paliwem jak właściciel, nie można traktować go jako ogniwa w łańcuchu dostaw;
Wystawca karty działa jak instytucja kredytowa świadczy zatem jedynie usługi finansowe;
Zarówno nabywca jak i wystawca karty będąc stronami będąc stronami usługi finansowej, nie mają prawa do odliczenia podatku VAT.
Skutki dla polskich podatników:
Zmiana podejścia zaproponowana przez TSUE zmieni dotychczasowy sposób rozliczeń kart paliwowych, w części przypadków uniemożliwi to odliczanie VAT od zakupywanego paliwa, zarówno przez podmiot oferujący karty paliwowe jak i przez podmiot je nabywający;
Wystąpi ryzyko zakwestionowania przez fiskusa dotychczasowych rozliczeń kart paliwowych dokonywanych przez podatników.
Należy wskazać, że kwestia klasyfikacja umowy zawartej pomiędzy podmiotem oferującym, a nabywającym karty jako umowy o świadczenie umów finansowych nie jest ostatecznie przesądzona.
Mając na uwadze specyfikę umów dotyczących kart paliwowych oraz wydany wyrok z bezpieczeństwa zalecana jest dogłębna analiza umowy zawartej pomiędzy podmiotami, może się bowiem okazać że stosunek prawny jest skonstruowany w taki sposób że odliczenie VAT będzie możliwe.
Kancelaria LTCA oferuje pełne wsparcie w zakresie doradztwa podatkowego dla podmiotów posiadających floty pojazdów, w tym w zakresie określenia charakterystyki umów oraz pomocy przy ich tworzeniu.
Broszura informacyjna w formacie PDF do pobrania znajduje się tutaj.
Może Ci się spodobać
Rozwiązania tarczy 1.0., 2.0. i tarczy finansowej PFR - podsumowanie
27
kwiecień
2020
Zmiany w akcyzie prawdopodobnie już od przyszłego roku
7
listopad
2022