Problem prokury – składka zdrowotna w Polskim Ładzie
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 28 luty 2022
Począwszy od 1 stycznia 2022 roku osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, np. członkowie zarządu zostały objęte obowiązkiem opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Nie jest jednak jasne, czy przepis ten należy stosować do prokurentów. Z uzasadnienia zmiany przepisów wynika, że taka była intencja ustawodawcy.
Zaczynając od uzasadnienia projektu ustawy realizującej Polski Ład, możemy w nim przeczytać, że osobami powołanymi do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, są między innymi prokurenci.
W uzasadnieniu do projektu Polskiego Ładu napisano: „Zaproponowana zmiana art. 66 ust. 1 (pkt 35a) ustawy o NFZ polega na zrównaniu praw i obowiązków osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z osobami powołanymi do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (są to m.in. członkowie zarządu, członkowie Komisji Rewizyjnej, prokurenci oraz członkowie komisji egzaminacyjnych). Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym tej grupy osób będzie skutkowało zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego”.
Z drugiej strony, prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. W konsekwencji, patrząc doktrynalnie – prokurentów się nie tyle powołuje (jak członków zarządu), co udziela im prokury.
W myśl art. 1091 i nast. ustawy Kodeks cywilny – prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 1092 § 1 k.c. prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. W efekcie prokurent nie działa na podstawie powołania, tylko na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
Tym samym podstawą działania prokurenta nie jest powołanie, tylko ustanowienie, a dokładniej pełnomocnictwo ustanowione przez wspólników. Takie rozumienie instytucji prokury potwierdzają również odpowiednie przepisy KSH dotyczące prokury.
Powyższe powoduje, że należy uznać, iż podstawą działania prokurenta nie jest powołanie, tylko prokura rozumiana jako pełnomocnictwo, a tym samym brak jest podstaw do naliczania składek zdrowotnych, także pod rządami Polskiego Ładu.
Dodatkowo, uwzględniając przywołane wynagrodzenie prokurenta ustalone na mocy uchwały o powołaniu, należy zakwalifikować je do podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodów z innych źródeł – na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.
Artykuł ten wskazuje, iż za przychody z innych źródeł uważa się m.in.:
- kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
- kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego;
- wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego;
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego;
- alimenty;
- stypendia;
- świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach;
- dotacje (subwencje);
- nagrody i inne nieodpłatne świadczenia.
Może Ci się spodobać
Polski Ład
30
listopad
2021
Skutki pandemii
27
październik
2020