Obligatoryjne stosowanie #KSEF zbliża się wielkimi krokami.
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 13 kwiecień 2022
Czy podatnik będzie miał możliwość zakwestionowania faktury ustrukturyzowanej to chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań, a MF tłumaczy, że system takiego działania nie będzie przewidywał, niemniej podatnik nadal będzie decydował, czy taką fakturę ująć w ewidencji!
Zgodnie z odpowiedziami MF udzielonymi w czasie ostatniego webinarium: "Przepisy wprowadzające KSeF nie zawierają regulacji zmieniających zasady prowadzenia ewidencji. Sam fakt otrzymania faktury nie decyduje o obowiązkach ewidencyjnych. W kontekście ujmowania faktur zakupowych w ewidencji VAT decydujące znaczenie ma oczywiście prawo do odliczenia całości lub części podatku zawartego w fakturze."
Jaki jest z tego wniosek - nasz kontrahent może zakwestionować prawidłowość wystawionej przez nas faktury ustrukturyzowanej i zaniechać jej odwzorowania w JPK_VAT (przykładowo: gdy pomylimy się w NIP, co powinno skutkować wystawieniem nowej faktury i skorygowaniem poprzedniej "do zera"). Jeśli jednak nas o tym nie powiadomi (np. mailowo), nie wyskoczy nam żaden "alert" w systemie i nie będziemy świadomi ewentualnego błędnego wystawienia faktury. NUS natomiast będzie miał ja na dłoni rozbieżności pomiędzy KSEF a JPK_VAT.
To z kolei może zwiększyć ilość czynności sprawdzających i zapytań o wyjaśnienia lub żądania skorygowania JPK.
Uważajmy i na bieżąco wyjaśniajmy z kontrahentem takie przypadki.
Może Ci się spodobać
Odpowiedzialność członków zarządu i służb finansowych - część 2
13
sierpień
2018
Szkolenia otwarte AKADEMIA LTCA
28
marzec
2019
Wkłady pieniężne
15
marzec
2018