Estoński CIT. Firmy zaskoczone nową korektą wstępną
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 6 maj 2022
Uwaga: podmioty wchodzące w #estońskiCIT:
Jeżeli w ramach sporządzanej przez Was wstępnej korekty przychodów i kosztów wyjdzie podatek do zapłaty (➕ korekta na plus) ➡ Spółka rozliczy go dopiero po wyjściu z estońskiego CIT lub w ogóle się go nie zapłaci (jeśli pozostanie opodatkowana w tym modelu min. 4 lata📅).
Jeżeli natomiast z korekty wstępnej wyjdzie ujemna różnica przejściowa (korekta na minus) ➡ Spółka nie uwzględni tego wyniku w deklaracji (nie odliczy od przychodu).
Dlaczego ❓
➡ aktualny formularz CIT-8 i załącznika CIT/KW nie uwzględnia takiej możliwości [❗]
➡ MF w wypowiedzi prasowej wskazał, że dochód z tytułu korekty wstępnej stanowi podstawę opodatkowania niezależną od ustalonej podstawy opodatkowania 📰
❓ Jak to się ma do Objaśnień MF, z zakresu estońskiego CIT, w których wskazano, że: "Przedmiotowa korekta może być w niektórych sytuacjach korzystna dla podatnika, na przykład w sytuacji, gdy podatnik amortyzował środek trwały dla celów rachunkowych według wyższej stawki niż przyjęta przez niego dla celów podatkowych. Wówczas w kosztach podatkowych (w rozliczeniu za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem) rozliczona różnica między amortyzacją podatkową i rachunkową w efekcie doprowadzi do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wyższej kwoty amortyzacji (wynikającej z przyjętej dla celów rachunkowych).”
Jak widać Objaśnienia swoje, a formularz CIT i kolejne przemyślenia MF swoje... [❕]
Link do całego artykułu, w którym zawarto wypowiedź MF poniżej.
Czytaj więcej
Może Ci się spodobać
Prowadzenie rodzinnej firmy po śmierci przedsiębiorcy
12
styczeń
2018
Nowy wymiar ochrony sygnalistów
3
wrzesień
2018
Podatek liniowy a skala podatkowa
13
styczeń
2021