Czy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w sytuacji przedłużenia terminu spłaty pożyczek i/lub odsetek ?
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 29 listopad 2017
Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych nie powstaje dla transakcji zakończonych w ubiegłym roku w przypadku których termin płatności został odroczony na następny rok.
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w sytuacji przedłużenia terminu spłaty pożyczek i/lub odsetek wystąpiła Spółka. Spółka ta jest członkiem grupy kapitałowej i zawarła transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i ust. 4 ustawy o CIT w postaci:- udzielenia przed 1 stycznia 2017 r. oprocentowanej pożyczki podmiotowi powiązanemu z siedzibą w Polsce - odsetki podlegają naliczeniu na koniec roku kalendarzowego;
- udzielenia przed 1 stycznia 2017 r. oprocentowanej pożyczki podmiotowi powiązanemu z siedzibą w Rosji - odsetki podlegają naliczeniu na koniec roku kalendarzowego;
- udzielenia przed 1 stycznia 2017 r. poręczeń kredytu za wynagrodzeniem w postaci procentu od wartości poręczenia (okres poręczenia kończy się w czerwcu 2017 r.).
WARTO WIEDZIEĆ
Warto wiedzieć, iż nie powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji zakończonych w ubiegłym roku w przypadku których termin płatności został odroczony na następny rok.Wątpliwości Spółki
Spółka zadała organowi podatkowemu pytanie:
„czy w przypadku uznania stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe, czy w sytuacji przedłużenia terminu spłaty pożyczek i/lub odsetek wskazanych w pkt 1-2 stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (dokonanego po 31 grudnia 2016 r) należy uznać, że transakcje te są „dokonywane” w rozumieniu art. 9a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT- począwszy od momentu przedłużenia terminu spłaty pożyczek, aż do momentu upływu terminu udzielenia pożyczki i w efekcie – w przypadku przekroczenia limitu wskazanego w art. 9a ust 1d - Spółka będzie zobowiązana do sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla tych transakcji w kolejnych latach (począwszy od momentu przedłużenia terminu spłaty pożyczek)?”
Stanowisko Spółki
Spółki stoi na stanowisku, że przedłużenie terminu spłaty pożyczek i/ lub odsetek nie powoduje sytuacji, w której dochodziłoby do zawarcia nowych transakcji oraz nie dochodzi do ich ponownego dokonania. Zdaniem Spółki odnosząc się do transakcji wskazanych w ww. pkt 1-2 zawartych przed 1 stycznia 2017 roku:„należy uznać, że nie są „dokonywane” w rozumieniu art. 9a ust 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT – w kolejnych latach podatkowych (począwszy od momentu przedłużenia terminu spłaty pożyczek) i w efekcie – w przypadku przekroczenia limitu wskazanego w art. 9a ust. 1d – Spółka nie będzie zobowiązana do sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla tych transakcji również w kolejnych latach (począwszy od momentu przedłużenia terminu spłaty pożyczek)”.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przychylił się do zaprezentowanego przez Spółkę stanowiska i odstąpił od uzasadnienia.Podsumowanie
Warto pamiętać, że oprócz pojęcia „transakcja” ustawa wskazuje na obowiązek sporządzenia dokumentacji dla „innych zdarzeń”. Definicja „innych zdarzeń” nie została wprowadzona przez Ustawodawcę, aczkolwiek wskazówki wynikające z ustaw o podatkach dochodowych dają możliwość określić zdarzenia, które można zakwalifikować do tej kategorii. Zatem z „innymi zdarzeniami” mamy do czynienia w sytuacji gdy nie mieszczą się w kategorii pojęcia transakcji, gdy zostały ujęte w księgach podatkowych w trakcie roku podatkowego, których warunki zostały ustalone lub narzucone przez podmiot powiązany oraz gdy mają istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika. W związku z powyższym jeżeli przyjąć stanowisko organu, iż przedłużenie terminu spłaty pożyczki/odsetek może nie stanowić „transakcji dokonanej” pozostaje wątpliwość, czy takie działanie nie powinno być zakwalifikowane pod „inne zdarzenia”, a tym samym objęte obowiązkiem sporządzania dokumentacji.Podstawa:
- Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992r.( Dz.U. 1992 nr 21 poz. 86).
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2017 roku o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.337.2017.1.APA.
Może Ci się spodobać
KORONAWIRUS Tarcza antykryzysowa
2
kwiecień
2020
Od najmu kontenerów biurowo-socjalnych nie ma podatku u źródła
6
kwiecień
2022