CASE STUDY
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 23 lipiec 2021
Zgodnie z jeszcze obowiązującymi przepisami, jeżeli rozliczamy VAT należny z tytułu importu usług później niż po upływie 3 miesięcy, to:
- musimy zapłacić podatek za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy;
- zapłacić odsetki od zaległości
- a podatek naliczony możemy wykazać dopiero w bieżącej deklaracji!
W rezultacie, musimy ponieść koszt podatku i dodatkowo koszt odsetek.
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że polskie przepisy ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego przy WNT są niezgodne z Dyrektywą VAT – ale nie wypowiedział się co do importu usług.
W ramach pakietu Slim VAT 2, od października 2021 r. 3-miesięczne ograniczenie, o którym mowa wyżej zostanie zniesione. Do tego czasu jednak podatnicy stają przed dylematem – stosować polskie przepisy, czy nie!
Przypadek naszego Klienta:Polska spółka z o.o. nabywała usługi niematerialne od zagranicznych dostawców. Zgodnie z polskimi przepisami, obowiązek podatkowy powstawał w połowie 2019 roku. Niestety, jak to często bywa, zagraniczni dostawcy nie przywiązywali zbyt dużej uwagi do kwestii dokumentacyjnej – faktury do Polski trafiały dopiero od 2020 roku.
W rezultacie, nasz Klient rozpoznał obowiązek podatkowy w poszczególnych miesiącach 2019 roku, dopłacił VAT należny i znaczną sumę odsetek od zaległości. VAT naliczony uwzględniał dopiero po upływie ponad roku.
Nasze rozwiązanie:Bazując na tezach zawartych w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C895/19, złożyliśmy odpowiednio umotywowany wniosek z żądaniem zwrotu odsetek oraz odpowiednie korekty deklaracji VAT. Organ nie mógł przedstawić żadnych argumentów przeciw – Klient otrzymał zwrot na rachunek bankowy.
21.06.2021 – wysłanie wniosku z żądaniem zwrotu
13.07.2021 – prośba urzędu o doprecyzowanie wniosku
20.07.2021 – pieniądze na koncie Klienta!
Jeżeli Twoja firma płaciła odsetki „od zaległości” w przypadku importu usług – odzyskaj należne Ci pieniądze.