Art. 176 KSH – zobowiązanie wspólnika do cyklicznych świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 4 kwiecień 2022
Na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) wspólnik spółki z o.o. może być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz sp. z o.o.
Zgodnie ze stanowiskiem doktryny i orzecznictwa, przepis art. 176 k.s.h. obok obligatoryjnego obowiązku wspólników do wniesienia wkładów na pokrycie objętych udziałów, stanowi jeden z fakultatywnych obowiązków wspólników, znajdujących swoje źródło w umowie spółki, a zarazem odstępstwo od ustawowego ograniczenia świadczeń wspólników na rzecz spółki (art. 151 § 3 i art. 3 k.s.h.).
Powodem popularności takich świadczeń jest, iż wypłacane w ten sposób wynagrodzenia wspólników nie stanowią podstawy do naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, który wprost wskazał, że o „włączeniu do ubezpieczenia społecznego decyduje przynależność do grupy podmiotów określonej w art. 6 u.s.u.s. (…) Relacje zachodzące między nimi a spółką mają charakter korporacyjny, także gdy dotyczą zobowiązanie wspólnika do oznaczonych w umowie spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych za wynagrodzeniem (…)” (wyrok z 7 marca 2018 r., sygn. I UK 575/16)
Stosownie do art. 176 § 1 k.s.h., jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
Pod pojęciem rodzaju należy przy tym rozumieć przedmiot świadczenia. Odnotowania wymaga fakt, iż ustawodawca nie ustanawia ograniczeń co do rodzaju świadczeń będących przedmiotem zobowiązania.
Kolejnym obligatoryjnym elementem oznaczenia zobowiązania wspólnika pozostaje jego zakres, przez co należy rozumieć rozmiar i okres świadczenia. Świadczenie powinno mieć charakter periodyczny, tj. okresowy – co wynika wprost z przepisu art. 176 k.s.h.
Tego kryterium zdaniem NFZ nie spełniają zobowiązania jednorazowe, ciągłe ani stałe (przykładowo decyzja Prezesa NFZ nr 5/2022/BPNFZ z 02.02.2022 dostępna na stronie BIP).W efekcie, w opisie stanu faktycznego, w którym wskazano, iż wspólnicy zobowiązani byli by m.in. do:
- sprzedaży produktów i usług oferowanych przez spółkę,
- prowadzenia działań marketingowych na potrzeby spółki,
- organizacji oraz prowadzenie szkoleń grupowych i indywidualnych dla współpracowników, firmy oraz kandydatów do współpracy,
- prowadzenia działań rekrutacyjnych.
- sprzedaż produktów i usług oferowanych przez spółkę,
- prowadzenia działań marketingowych na potrzeby spółki,
- a) przeprowadzeniu remanentu raz w miesiącu;
- b) przeprowadzeniu, w każdym roku kalendarzowym, przynajmniej jednego szkolenia wewnętrznego dla pracowników;
- c) tworzeniu raz na pół roku autorskiego programu komputerowego;
- d) składaniu co najmniej 1 zamówienia sprzętu w każdym miesiącu;
- e) dokonania odbioru sieci, co najmniej raz w roku kalendarzowym.
Może Ci się spodobać
Polski Ład: nowa definicja miejsca faktycznego zarządu
27
październik
2021
Ustawa o sukcesji przedsiębiorstwa weszła w życie
27
listopad
2018
Nowe projekty rozporządzeń w zakresie cen transferowych
7
wrzesień
2018